Behöver verkligen vi män en weekend bara för oss? Ja, vi tror det och vi som gör det heter Johan och Carl-Vilhelm. Vi är övertygade om att Gud hade ett syfte när Han skapade oss till män: Ett syfte som vi får från Guds ord. I Efesierbrevet 6:12 står det, ”Ty vi strider inte mot kött och blod utan mot furstar och väldigheter och världshärskare här i mörkret, mot ondskans andemakter i himlarna.” Om striden är andlig behöver vi både rätt vapen och träning för att kunna strida för våra liv, vår tro, vårt äktenskap, vår familj, vår församling och våra vänner. Vad är bättre än att uppleva gemenskap och äventyr och samtidigt få ta emot uppmuntran och utrustning? Det är i alla fall vad vi initiativtagare till Men’s Fight Club tänker.

Så tveka inte följ med oss på ett äventyr där vi står tillsammans!

 

Carn-Vilhem Hasselgrev
Pastor Eskilstuna Pingstkyrka
Passion: Se män(-niskor) följa Jesus och växa/utvecklas
Johan Odén
Medgrundare Family & Friends International
Passion: Se män leva det äventyr och liv i överflöd Gud har kallat oss till.